NOC KUPAŁY - SPOTKANIE WOKÓŁ TRADYCJI UKRAIŃSKIEJ

separator

Noc Kupały jest pierwszym z trzech spotkań wielokulturowych, które odbędą się w ramach Retrospektywy – Jubileuszu Teatru Szwalnia. Oddajemy przestrzeń mniejszości ukraińskiej, by mogła opowiedzieć o tradycjach, spotkać nas ze swoją kulturą. Opowieści dopełni część warsztatowa oraz występ Chóru Namysto.

 OPOWIEŚCI: Jaka jest historia i znaczenie Nocy Kupały? Podczas spotkania dowiemy się więcej o pochodzeniu święta, jego symbolice i mitologii. Będzie można poznać tradycje i obrzędy Nocy Kupały na Ukrainie. Odkryć, jak święto jest obchodzone współcześnie, jakie są jego najważniejsze elementy i co one oznaczają.

 UCZESTNICY WARSZTATÓW BĘDĄ MIELI MOŻLIWOŚĆ: Własnoręcznie wykonać wianki. Poznać symbolikę kwiatów i ziół używanych do tworzenia wianków i stworzyć własny, unikatowy wianek. Wykonać tradycyjną lalkę-motankę „Trawńica”. Dowiedzieć się, co symbolizuje lalka-motanka i jak ją wykonać z naturalnych materiałów. Stworzyć wycinanki z motywami Nocy Kupały. Poznać sztukę wycinankarstwa i stworzyć własne, ozdobne wycinanki.

 WYSTĘP CHÓRU NAMYSTO Dzięki Chórowi Namysto będzie można usłyszeć ukraińskie pieśni kupałyne, czyli piękne pieśni związane z Nocą Kupały.Zobaczyć występy dziecięcego zespołu Namystynky: Zapoznać się z tradycyjnymi tańcami i zabawami związanymi z Nocą Kupały. Chór Namysto powstał z inicjatywy Natalii Nazarovej i Iryny Stepas przy wsparciu Fundacji Koper Pomaga i Stowarzyszenia Ekologicznego Feniks. Chór tworzą Ukraińcy, którzy przybyli do Łodzi po rozpoczęciu wojny w 2022 r., jak i ci, którzy mieszkali tu wcześniej. Łączy ich miłość do Ukrainy i kultury ukraińskiej.
Śpiewają w Chórze Namysto, bo są pewni, że pieśń pomaga leczyć zranione serca, wygrywać wojny, jednoczyć narody i nie tylko.

 WSTĘP BEZPŁATNY Obowiązuje rezerwacja wejściówek:

 teatrszwalnia@teatrszwalnia.pl

 665338171
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Retrospektywa – Jubileusz 15-lecia Teatru Szwalnia.To zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.Jubileusz 15-lecia Teatru Szwalnia wspierany jest przez Fundacja LodzArte.