KAPELA HAŁASÓW

separator

„Czosnek i miód – muzyczna podróż. Do słuchania, do tańczenia i do smakowania”

Kapela Hałasów
Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, pasterskie flety.
Alicja Choromańska – Hałas – baraban, gardon.

Surowe, akustyczne brzmienie zaprawione szczyptą melancholii i tęsknoty za dawnymi czasami. Muzyka do słuchania, do tańczenia i do smakowania.
Podróże w czasie i przestrzeni, śladami ludowych grajków – polskich, żydowskich, cygańskich – z polskich wiosek na Bukowinę, Bałkany, czasami aż do zamorskich krain.
Muzyka ręcznie wykonywana na oryginalnych tradycyjnych instrumentach: głos, akordeon, lira korbowa, bębny ludowe, gordon, flety pasterskie, drumla. 

Jacek Hałas i Alicja Choromańska-Hałas to małżeństwo artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form europejskiej muzyki ludowej, tańca i rzemiosła. Zajmują się muzyką instrumentalną, tańcem korowodowym i wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, sztuką opowieści, działalnością warsztatową i edukacyjną. Nauki pobierane u wiejskich mistrzów, poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, stała aktywność muzyczna, doświadczenia teatralne i plastyczne oraz ciekawe instrumentarium (lira korbowa, akordeon, baraban, gardon, pasterskie flety) składają się na wyjątkowość tej muzycznej pary. 
Członkowie wielu znakomitych formacji folkowych (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Kwartet Wiejski, Kapela Hałasów, Noiseband, Eastwind), międzynarodowych projektów artystycznych oraz teatralnych. Przez wiele lat podróżowali po Europie z tradycyjną Jurtą / jako Nomadzi Kultury /,  z czworgiem dzieci tworzyli Rodzinną Orkiestrę i Teatr „Noiseband”.
Jacek Hałas od wielu lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach – by na chwilę przywrócić je do życia na swych koncertach. Praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrowców – lirze korbowej. Gra też etnojazz (Lautari), muzykę improwizowaną, komponuje dla teatru, filmu i tańca, reżyseruje autorskie spektakle teatralne.