Jutro rusza VI Szwalnia Kultury

separator

W środę ruszamy z VI Szwalnią Kultury. Będzie szansa zobaczyć legendarny, wielokrotnie nagradzany spektakl Chórów Gertrudy Stein „Technika punktu świetlnego”, premierę zeszłego sezonu „Filozofia po góralsku” oraz wczorajszą premierę „Wolnego Kurdystanu”. Dodatkowo odbędzie się pokaz pracy warsztatowej „5×5”, w którym wezmą udział niezwykle kreatywni licealiści z regionu łódzkiego.

14 grudnia, godz. 19.00
„Filozofia po góralsku”, reż. Marcin Brzozowski
Zrealizowana ze studentami PWSFTviT sceniczna adaptacja „Filozofii po Góralsku” jest pretekstem i wstępem do przywołania wspomnień o ks. Tischnerze – jego poczuciu humoru, pięknej i silnej osobowości. Studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTviT próbują odczytać i opowiedzieć widzom dzieło Księdza Profesora.
Występują studenci IV roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT: Aleksandra Przesław, Karolina Sawka, Aleksandra Chapko, Diana Krupa, Marianna Zydek, Michał Styczeń, Dominik Ochociński, Cezary Kołacz, Tomasz Marczyński, Kamil Wodka, Wojciech Lato


Bilety w cenie 15 i 25 zł.

***
15 grudnia, godz. 19.00


„5×5”, pokaz pracy warsztatowej młodzieży licealnej


Zadaliśmy pytanie: co to jest dom? I dla każdego znaczy on coś innego. „5×5” to wielogłos podszyty zapachami kuchni, skarbami schowanymi w szafie, małymi przyzwyczajeniami, które kształtują naszą drogę. To wspólny dom, do którego Was zapraszamy.
Pokaz powstaje w ramach kilkutygodniowych, interdyscyplinarnych warsztatów, które prowadzili: Ewa Łukasiewicz, Weronika Fibich, Joanna Gogulska, Katarzyna Skręt, Patrycja Terciak, Marcin Brzozowski oraz Wacław Mikłaszewski.
Na scenie pojawią się Aleksandra Janczak, Gabriela Furmankiewicz, Joanna Jędrzejczak i Konrad Szymczak
Muzyka na żywo: Joanna Gogulska
Wstęp wolny.
***
18 grudnia, godz. 19.00


Wieczór poświęcony twórczości Dimitri Philipa Galasa


O „Technice punktu świetlnego” Chórów Gertrudy Stein:
„Sztuka Philipa Dimitriego Galasa to, jak sam ją nazwał, „avant-vodeville”: ciąg skeczy, piosenek i gagów, których nie można powiązać w fabularną całość. Łączy je temat: refleksja nad istotą sztuki teatru. Istotą, którą zatraciły komercyjne kombinaty rozrywki, jakimi stały się teatry instytucjonalne. Podobna myśl zawiązała ruch Off-Broadway, skupiający twórców spoza oficjalnego obiegu kultury. Twórcy spektaklu: Marcin Brzozowski, Piotr Szrajber i Grzegorz Stosz, zmodyfikowali kontekst. Ich przedsięwzięcie nie kontestuje pewnego modelu widowiska, ale w ogóle „sytuację teatralną”: burzy konwencje bycia widzem, grania na scenie, przedstawienia teatralnego”. [z recenzji Leszka Karczewskiego z „Gazety Łódzkiej”, 6 lutego 2002 r.]

Bilety w cenie 15 i 25 zł.
***
19 grudnia, godz. 19.00

„Wolny Kurdystan”, koncepcja i realizacja: Marcin Brzozowski/ Kacper Majewski

– Rok 2016 to mój „rok kurdyjski”. W maju tego roku, po latach czekania na bezpieczny moment i długim procesie przygotowań znalazłem się w Kurdystanie. Stało się to dzięki wsparciu mieszkających w Łodzi Kurdów, Sihada i Ariana Khalil, którzy zorganizowali mój pobyt i ochronę na miejscu. Dokumentacja wyprawy miała posłużyć jako materiał dla stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego, przywołującego drogę Kurdystanu irackiego do niepodległości. Wideo zrobione przeze mnie amatorską kamerą to w sumie ponad 10 godzin filmu. Siła rażenia większości tych nagrań i montażowa klęska urodzaju kazały zapomnieć o planowanej teatralizacji i oddać pole gry Kurdom. W efekcie powstaje wideorelacja pokazująca życie mieszkańców irackiego Kurdystanu w przeddzień niepodległości, z elementami – nie bójmy się tego sformułowania – tragifarsy heroicznej w moim wykonaniu – Marcin Brzozowski
Premiera odbyła się 11 grudnia w ramach przeglądu szwalnia.DOK.

Bilety w cenie 20 i 30 zł.

Na wydarzenia w ramach VI Szwalni Kultury obowiązują rezerwacje mailowo i telefoniczne.
rezerwacje@teatrszwalnia.pl i 696 287 352

VI Szwalnia Kultury została dofinansowana z budżetu Miasta Łodzi.

logo_kolor

 

***

Przy organizacji wydarzeń korzystamy ze sprzętu elektroakustycznego oraz mechaniki sceny zakupionych w ramach priorytetu „Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura domów kultury” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.