Wystawa "Bitwa o Mosul" grupy Outriders

separator

W ramach wydarzeń towarzyszących przeglądowi szwalnia.DOK2 zapraszamy Was na wystawę interaktywnego reportażu z bitwy o Mosul grupy Outriders, która w dniach 27 października-3 listopada będzie miała miejsce w Punkcie Odbioru Sztuki (przestrzeń piwnicy Teatru Szwalnia).

 

Otwarcie: 27.10.2017 godz. 19.00

Czas trwania: 27.10 – 3.11.2017

Wystawa towarzysząca wydarzeniu: szwalnia.DOK2

Opis projektu:
W 2014 roku zszokowany świat patrzył, jak kilka tysięcy dżihadystów zajęło Mosul. Abu Bakr al-Baghdadi ogłosił tam powstanie kalifatu. Miasto stało się jego stolicą i symbolem nowego porządku. Ci, którzy zostali, trafili w kleszcze okrutnego reżimu. Zmiana nie miała jednak nic wspólnego z prawami Koranu, ale z grabieżą, strachem i okrucieństwem. Gdy po trzech latach siły irackie powróciły, by odbić miasto, jego mieszkańcy przekonali się, że rzeczywistość może być jeszcze gorsza – doświadczyli głodu i pragnienia, stali się ludzkimi tarczami. Kule snajperów lub miny czekały na uciekających.Po miesiącach walk Mosul ponownie stał się symbolem, ale tym razem – upadku kalifatu stworzonego tam przez Daesh.

Autor projektu:
Marcin Suder – fotograf i fotoreporter. Przez wiele lat pracowal dla francuskiej agencji Corbis. Wsółpracował także z organizacjami pozarządowymi jak UNDP czy UNICEF. Autor fotoreportaży z kilkudziesięciu państw, które publikowano na łamach czołowych gazet i magazynów na świecie. Od lipca 2017 współpracuje z Outriders.