Podsumowanie sezonu 2018/2019
Sezon 2018/2019 możemy uznać za zamknięty, a nagrodził nasz zespół wieloma wyróżnieniami, uznaniem widzów oraz możliwością pokazania spektakli poza Łodzią.
Otworzyliśmy go pokazami wyjazdowymi w ramach Festiwalu BytOFFsky 2018 w Bytowie na Kaszubach. Marcin Brzozowski zaprezentował dwa razy spektakl „Wieczór Tischnerowski”, a młodzież szkolną i dorosłych zaprosiliśmy do udziału w warsztacie-spektaklu uczestniczącym „Masz
w sobie kawałek mojego serca”.
Od 22 września do 24 listopada odbywał się przegląd szwalnia.DOK3, który zainaugurował spacer performatywny „Włókiennicza mówi”. Podczas przeglądu na naszych scenach gościli: ART.51 ze Zgierza z „Comfort Zone”, „Come True” w reż. Michała Stankiewicza ze Sceny Roboczej w Poznaniu, „Kalejdoskop wspomnień” Ewy Łukasiewicz, „Wspólna przestrzeń” w reż. Eweliny Sikory-Krizhevskiej oraz „Na Lightcie” Grupy Korpuskularnej LightOff ze Szczecina (Grygier/Fibich/Nykowski). W ramach szwalnia.DOK3 odbyły się również dwa pokazy warsztatowe – „WI-MA | MONUMENT” i wystawa „1:1”. Premierą przeglądu była „Trzynasta klatka” zrealizowana przez Weronikę Fibich (Teatr Kana w Szczecinie) oraz Patrycję Terciak (Teatr Szwalnia w Łodzi). Finalna SZWALNIA EXPO była swego rodzaju wstępem do jubileuszu 10-lecia Teatru Szwalnia – otworzyła drzwi do najbardziej niedostępnych zakamarków budynku przy ulicy Struga 90. Widzowie mieli możliwość przypomnieć sobie najważniejsze spektakle
i performanse.
Festiwalem w festiwalu był czterodniowy MONOfest. Odbyły się dwa warsztaty, które przeprowadzili Marcin Brzozowski oraz Arti Grabowski oraz cztery prezentacje konkursowe:
„6 sekund” Beaty Malczewskiej, „St. Nicholas” Szymona Kuśmidra, „Trzy ćwierci do śmierci” Karoliny Martin oraz „Kiedy będę duży” Hacena Sahraoui. Swoje monodramy zaprezentowali również członkowie jury: Magdalena Drab („Curko moja ogłoś to”) i Arti Grabowski („Raport Panika”).
15 grudnia na naszej scenie odbył się koncert Kapeli Timingeriu, promujący ich najnowszą płytę „Gadzie i Goje”.
Sezon 2018/2019 obfitował w wyróżnienia dla całego zespołu Teatru Szwalnia.
Marcin Brzozowski otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.
Patrycja Terciak została jedną z trzech laureatek pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych ANIMATUS, organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. 17 i 18 listopada 2018 roku odbyły się prezentacje jej instalacji „KLISZA – BŁONA – ŚLAD”.
Ewa Łukasiewicz została uhonorowana stypendium twórczym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu sztuk wizualnych na realizację projektu „NieObcy”, poświęconego kulturze romskiej.
Katarzyna Skręt otrzymała stypendium artystyczne Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w dziedzinie teatru na realizację autorskiej, eksperymentalnej formy scenicznej: perfodramu. Skręt odnotowała również sukces na innym polu – wzięła udział w Czarnych Warsztatach Pisania Prozą organizowanych przez Wydawnictwo Czarne.
Działania Szwalni zostały docenione również przez lokalne media. Otrzymaliśmy nominację do dwóch nagród: Plastra Kultury 2018 za organizację Festiwali Teatru Szwalnia oraz Armatki Kultury za wizytę studyjną kijowskiego Teatru Pralnia. Kolejny raz Plaster Kultury powędrował w nasze ręce.
Teatr Pralnia ponownie odwiedził naszą scenę i w ramach jubileuszowej edycji Dotknij Teatru zaprezentował spektakl „Jesteśmy” w reż. Marcina Brzozowskiego. Mimo tego, że spektakl ten pokazywaliśmy już niejednokrotnie, widownia była pełna.
Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu „szwalnia_expo” będącego retrospektywą najważniejszych wydarzeń kształtujących charakter oraz linię programową Teatru Szwalnia. Główne wydarzenie jubileuszu 10-lecia Teatru Szwalnia rozłożone zostanie na pierwszą część nowego sezonu.
8 kwietnia miała miejsce pierwsza odsłona projektu stypendialnego „NieObcy” Ewy Łukasiewicz, skoncentrowanego wokół dwóch wydarzeń – Międzynarodowego Dnia Romów, obchodzonego 8 kwietnia oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów, którego obchody odbędą się 2 sierpnia. Przygotowana została performatywna wystawa wg projektu Ewy Łukasiewicz i w wykonaniu Tomasza Kawełczyka. Odbył się koncert tradycyjnej muzyki romskiej, a we foyer czekała prawdziwa uczta.
W tym sezonie nasze spektakle miały także pokazy poza siedzibą. „Trzynasta klatka” pojawiła się w Ośrodku „Pogranicze” w Sejnach oraz na festiwalu OFF Kontrapunkt w Szczecinie, którego jurorem był Marcin Brzozowski. Brzozowski gościł również w ukraińskim Mariupolu, gdzie w ramach GogolFest zaprezentował „Wolny Kurdystan”. Na festiwalowej fali popłynął także warsztat-spektakl uczestniczący „Masz w sobie kawałek mojego serca”, zaprezentowany na pierwszym w Łodzi festiwalu kultury żydowskiej – Festiwalu Spokoju. Wzięliśmy też udział
w drugiej edycji Festiwalu Detalu Architektonicznego. Katarzyna Skręt poprowadziła pięciodniowy, autorski warsztat teatru dokumentalnego „W czynie społecznym. Dokument – tekst – performans”, który zwieńczony został pokazem pracy warsztatowej. 22 czerwca w nieczynnej pływalni YMCA w Łodzi odbyła się instalacja performatywna „YMCA – dla ducha i dla ciała”.
Na początku czerwca w Poleskim Ośrodku Sztuki filia Karolew odbyła się wystawa „Portret własny”, będąca podsumowaniem kilkumiesięcznych spotkań Ewy Łukasiewicz z seniorami.
Na swojej scenie gościliśmy również innych artystów. Ewa Maria Wolska i Teatr Fraktakl kilkukrotnie zaprezentowali spektakl „Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko!”. 9 maja odbył się koncert klasycznej muzyki indyjskiej, a 16 czerwca premiera spektaklu „Rewolucja 1905” w reż. Ewy Otomańskiej i Teatru Rajstopy.
29 czerwca oficjalnie zakończyliśmy sezon teatralny 2018/2019 finałem projektu Łukasza z Bałut – „Opowiedz mi swoje Bałuty”. Tego wieczoru mieliśmy możliwość obejrzenia pięciu filmów dotyczących miejsc ważnych dla mieszkańców tej dzielnicy i wysłuchać mikro-koncertu.
To był kolejny udany sezon, wprowadzający nas w jubileusz 10-lecia Teatru Szwalnia. Dziękujemy za Waszą uważną obecność i mamy nadzieję, że będziecie dalej towarzyszyć
w naszych wędrówkach.
fot. Ewa Ciechanowska (projekt „NieObcy”)
Leave a comment