KONCERT Radical Polish Ansambl

separator

Radical Polish Ansambl

SZELEST sonoria rustica

Jak powszechnie wiadomo, 3/7 ludności RPA mieszka w Łodzi. RPA trochę się więc z Łodzią zna i RPA Łódź lubi. Ale czy Łódź lubi RPA? Czy Łódź nie jest RPA znudzona?

Wychodząc naprzeciw jakże słusznym wątpliwościom („Znowu oni? No nie wiem… Już ich słyszeliśmy. To wciąż tylko 6 skrzypiec i Gwadera – raczej nie zaskoczą”), proponujemy koncert tematyczny, skupiony na konkretnym wątku – brzmieniu. Brzmieniu niejednoznacznym, rozedrganym, przybrudzonym – brzmieniu wiejskim? Sonoria rustica – „jak brzmi wieś”, pytali Chopinowie tej Polski – pytamy i my!

Zagramy kawałki znane i nieznane, pogardzane i szanowane, tym razem jednak… preparowane.

Zapraszamy na wykałaczki, sznurki, spinacze, i na kawałek pięknej muzyki. Będzie szmer, będzie SZELEST.

Info o zespole

Radical Polish Ansambl to próba partnerskiego spotkania muzyki tradycyjnej i awangardowej pomyślana jako realna alternatywa dla stereotypowych wyobrażeń o relacji folkloru i muzyki klasycznej. Idee improwizacji, eksperymentów i poszukiwań bliskie współczesnej awangardzie oparte są tu na mocnym fundamencie etosu wiejskich muzykantów poznawanego od mistrzów na drodze bezpośredniego przekazu. Zespół stawia muzykę wiejską w formułach zbiorowego muzykowania innych niż dla niej typowe, nadając jej charakterystycznym cechom nowych odcieni i funkcji. Dla muzyki współczesnej RPA to propozycja wykonawstwa opartego na pradawnym poczuciu rytmu, barwy i wrażliwości tonalnej, bazującego nie na zapisie nutowym, a żywym przekazie, interakcji, naturalności ekspresji.

Zespół powstał w 2017 roku, studiuje muzykę tradycyjną z Polski centralnej, którą poddaje własnym opracowaniom, a także współpracuje z kompozytorami chętnymi do tego, by pochylać się nad jej specyfiką. Ma na swoim koncie wykonania i prawykonania utworów Tadeusza Sielanki, Zygmunta Krauzego, Sławomira Kupczaka, Cezarego Duchnowskiego, Agnieszki Stulgińskiej, Piotra Żaka, Jakuba Krzewińskiego oraz dwie płyty CD: Radical Polish Ansambl (II nagroda w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2019), Diabelskie Skrzypce (2020).

W skład zespołu wchodzą skrzypkowie i skrzypaczki: Maciej Filipczuk (kierownictwo muzyczne), Emilia Bolibrzuch, Łucja Siedlik, Maria Stępień, Mateusz Kowalski, Marcin Lorenc oraz Piotr Gwadera grający na dżazie – wiejskim zestawie perkusyjnym.