Ostatnie warsztaty w Witaszewicach
Cykl warsztatów z Tadeuszem Kubiakiem – mistrzem muzyki łęczyckiej. Trzy spotkania w dwóch grupach instrumentalnych.
Podczas warsztatów nauczymy się najstarszych łęczyckich melodii tanecznych – kujawiaków i kujonów, poznamy prawidła rządzące instrumentami w kapeli. Uczestnicy warsztatów stworzą małą „orkiestrę łęczycką”, która zagra do tańca na potańcówce w Witaszewicach i w Łodzi.
——————-
TRZECIE SPOTKANIE
TERMIN: 24 września (sobota)
GODZINY: 10:30 – 13:30 i 15:00 – 18:00
MIEJSCE: Świetlica wsi Witaszewice
MISTRZ: Tadeusz Kubiak
MODERATORZY: Marcin Lorenc (gr. I) / Kazik Nitkiewicz (gr. II)
GRUPY*:
gr. I – skrzypce / harmonia / akordeon
gr. II – instrumenty dęte
*obie grupy pracują równolegle w podanych wyżej godzinach,
wymagana jest przynajmniej podstawowa umiejętność gry na instrumencie.
WSTĘP WOLNY
ZAPISY / INFORMACJE:
azjonka@gmail.com / tel.: 514 740 197
NOCLEGI:
– w świetlicy po wieczornej zabawie
– koszt 5 zł
– konieczne karimaty i ciepły śpiwór
——————-
Po warsztatach (tego samego dnia wieczorem) planowana jest wiejska zabawa taneczna w Witaszewicach, na której uczestnicy warsztatów będą mogli wypróbować zdobyte umiejętności grając do tańca. Wystąpią również miejscowe i łódzkie kapele.
——————-
Tadeusz Kubiak – skrzypek, mistrz łęczyckiej muzyki. Jeden z najstarszych (92 lata!), jeśli nie najstarszy, wciąż grający skrzypek z centralnej Polski. Jego bogaty repertuar to najstarsze, melodyjne, rzewne kujawiaki i kujony oraz skoczne, żywiołowe, wieloczęściowe oberki. Tadeusz Kubiak jak i jego kapela z Leśmierza są laureatami wielu nagród, m.in.: kilkukrotnymi laureatami głównej nagrody, „Baszty”, na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Marcin Lorenc – skrzypek, uczeń Tadeusza Kubiaka, od kilku lat zgłębia muzykę łęczycką. W 2013 r. realizował stypendium MKiDN poświęcone tej tematyce. Wielokrotnie prowadził warsztaty gry na skrzypcach oraz moderował warsztaty z Tadeuszem Kubiakiem. Członek zespołów: Gęsty Kożuch Kurzu, Maciej Filipczuk i Goście Weselni, Lorenc Trio, Odpoczno, Niewte. Współorganizator Pograjki Łódzkiej.
Kazik Nitkiewicz – trębacz, student reżyserii dźwięku. Jako instrumentalista współpracuje z takimi kapelami jak Gęsty Kożuch Kurzu, Janusz Prusinowski Kompania, Tęgie Chłopy wykonując z nimi muzykę tradycyjną z różnych regionów Polski. Nauczyciel gry na trąbce m.in. podczas Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku oraz na cyklicznych warsztatach w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie.
——————-
Warsztaty organizowane są w ramach programu Szkoła Mistrzów Tradycji Instytutu Muzyki i Tańca.
„Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem.
Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu”.
Organizatorami i partnerami wydarzenia są:
Stowarzyszenie Targowa 62, Pograjka Łódzka, Teatr Szwalnia
Leave a comment