NA KRAŃCACH ŚWIATA (2009)

Teatr

„Na krańcach świata” / spektakl podstawie prozy Malcolma Lowry’ego / reżyseria: Marcin Brzozowski / występują: Marcin Brzozowski, Magdalena Drab, Dobromir Dymecki, Igor Chmielnik oraz Ewa Łukasiewicz

„Na pytanie o gatunek, o zdefiniowany obszar teatralności można tylko bezradnie rozłożyć ręce. Reżyser trafnie nazywa spektakl „skromnym performance’em muzycznym”. Rozpisał go dla czterech młodziutkich aktorów, na minimum scenografii i rekwizytorium jak z cyrkowej budy czy złomowiska. Jest w tym magiczno-nostalgiczna atmosfera filmów Felliniego i coś z „Kabaretu” Boba Fossa, gdzie oprawa na poły błazeńska, na poły estradowa to kamuflaż dla przygnębiającej opowieści. Rozśpiewani konferansjerzy gawędziarze (…) towarzyszą bohaterom w drodze do ich wymarzonej cichej przystani. Zarazem jednak łamią porządek świata przedstawionego, manifestując jego umowność. Pobrzmiewa w spektaklu echo „Człowieka wózków” Mariusza Malca czy podobnych filmów, gdzie obraz życia – małego i nieważnego, a jednak tak doniosłego dla jego bohaterów – zamyka się w metaforze kalekiej podróży rozklekotanym wehikułem. Filmowe skojarzenia nie są bezzasadne: Etan i Jacqueline uwielbiają stare kino.

(…) Taki właśnie jest cały spektakl: utkany z wrażeń, amorficzny. Trudno wyodrębnić elementy, które składają się na jego atmosferę. Marcin Brzozowski wraca w nim do swojego charakterystycznego języka, którym zachwycał jeszcze jako reżyser niezależny. Wraca jakby nieśmiało, ale z urzekającym skutkiem”.
Monika Wasilewska, „Gazeta Wyborcza” Łódź, nr 127 online