NieObcy (2019)

Muzyka / Taniec / Spotkania

„NieObcy” to projekt skoncentrowany wokół dwóch wydarzeń – Międzynarodowego Dnia Romów, obchodzonego 8 kwietnia oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów, którego obchody odbędą się 2 sierpnia.

Pierwsze wydarzenie, na które składają się warsztaty pieśni romskich oraz wieczór z kulturą romską (wystawa, muzyka na żywo, wspólne śpiewanie), jest próbą stworzenia przestrzeni spotkania otwartej dla każdego. W tym dniu Romowie mogą głośniej mówić: jesteśmy, w taki sposób żyjemy, to nasza kultura, tak wygląda nasza przeszłość.

Wychodząc od tej myśli zrodził się pomysł wystawy oraz spotkania. Celem wystawy jest przybliżenie odbiorcom kultury Romów. Na jej kształt złożą się m.in. fotografie autorstwa Andrzeja Polakowskiego z cyklu „Pożegnanie Taboru”, nagrania dokumentujące m.in. życie w taborach, zebrane w ramach projektu „Poszukiwania i archiwizacja wspomnień i muzyki Romów w Polsce” realizowanego  w 2012 roku przez Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce, a także nagrania dotyczące aktualnej sytuacji Romów.

Koncepcja projektu wystawy, realizacja oraz rejestracja rozmów: Ewa Łukasiewicz

Konstrukcja wystawy: Tomasz Kawełczyk

Współorganizatorzy wydarzenia: Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów z siedzibą w Pabianicach, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Materiały tekstowe użyte przy realizacji projektu „NieObcy” będące elementem kultury romskiej (zagadki, przysłowia, poezja obozowa) zaczerpnięte zostały z książki Jerzego Ficowskiego „Cyganie na polskich drogach”.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.