Podsumowanie sezonu 2015/2016
W tym sezonie spotkało nas wiele dobrego i mamy nadzieję, że następny będzie równie udany, jak nie lepszy!
W ramach V Szwalni Kultury gościliśmy niezwykłe spektakle i koncerty: „Jesteśmy przynętą, kochanie!” w reż. Agnieszki Wąsikowskiej, Viribus Organum, indyjsko-polski zespół Saagara powstały z inicjatywy Wacława Zimpla, Trzy Dni Później oraz Feng Szuja.
Prowadziliśmy warsztaty dla młodzieży z ZSO nr 7 im. Puchalskiego ze storytellingu oraz fotografii otworkowej.
Odbyła się również premiera scenicznej wersji „Rysunku z pamięci”, który przenieśliśmy z przestrzeni byłego Litzmannstadt Getto.
Wzięliśmy udział w pierwszym Dniu Solidarności z Uchodźcami.
W grudniu razem z Fundacją Po Staremu uruchomiliśmy Pogotowie Kolędnicze – podróżowaliśmy po Łodzi i śpiewaliśmy kolędy w Waszych domach. Odbyła się również tradycyjna wigilia. W czasie karnawału Pograjka przygrywała do tańca i zapraszała na warsztaty tańca i gry na instrumentach.
Styczeń i luty były czasem przygotowań do Dotknij Teatru 2016. W ramach Ogólnopolskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru na naszych scenach odbyło się 5 premier, w tym 2 gościnne. Zaprezentowaliśmy „Łysą śpiewaczkę” Eugenie Ionesco w reż. Ewy Mirowskiej oraz „Filozofię po góralsku” wg ks. Józefa Tischnera w reż. Marcina Brzozowskiego. Oba spektakle cieszyły się w tym sezonie ogromnym zainteresowaniem widzów. Polsko-ukraiński spektakl „Jesteśmy / Ми-є” został zaprezentowany zarówno w Kijowie (premiera w lutym), jak i w Łodzi (premiera w kwietniu). Swoje spektakle zaprezentowała również Carnival Group („9.81”) oraz Anna Ciszowska („Dla Jennifer…”).
To u nas odbyło się ostatnie wydarzenie zamykające tegoroczną edycją Dotknij Teatru – „Wieczór Tischnerowski”, który w swojej formule łączył spektakl oraz góralską wieczerzę, o którą widzowie z pewnością długo będą pamiętać.
Wzięliśmy udział w programie Dom Kultury + Inicjatywy lokalne organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. W ramach programu zorganizowaliśmy pierwszy dansing oraz pierwszy piknik dla sąsiadów. Przeprowadziliśmy również serie warsztatów z teatru cieni dla dzieci z osiedla, które zwieńczył pokaz „Cień osiedla”.
Cały rok pracowała u nas nieformalna grupa teatralna, otwarta dla dorosłych i seniorów pod kierownictwem Katarzyny Kuropatwy. W nowym sezonie zaprezentują spektakl „I śmiał się Łazarz” w ramach Otwartej Sceny Inicjatyw Artystycznych – formy rezydencji teatralnej, którą uruchomiliśmy w tym sezonie.
Marcin Brzozowski odbył podróż do irackiego Kurdystanu, aby zebrać materiały do spektaklu z nurtu teatru dokumentalnego, którego premiera odbędzie się w następnym sezonie w ramach projektu szwalnia.DOK.
Właśnie na ten projekt otrzymaliśmy dofinansowanie Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, a on sam został najlepiej oceniony w konkursie. Projekt odbędzie się w pierwszej połowie nowego sezonu i zakłada największy przegląd teatru dokumentalnego, non fiction oraz verbatim w Łodzi. Wydział Kultury wsparł również realizację VI Szwalni Kultury.
Otrzymaliśmy także wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont Dużej Sceny oraz jej wyposażenie.
Budynek Teatru Szwalnia został wpisany na listę rewitalizacji, co oznacza gruntowny remont, którego już nie możemy się doczekać.
W tym sezonie uruchomiliśmy nową stronę internetową.
Pokazaliśmy się na dwóch festiwalach w Rumunii – Międzynarodowym Festiwalu Sibiu Fringe w Sibiu oraz Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Suczawie, na którym otrzymaliśmy nagrodę publiczności za spektakl „Filozofia po góralsku”.
Za nami także wiele innych działań, gdyż Szwalnia to nie tylko działania zespołowe, ale szansa na rozwój indywidualny. Dzięki temu możemy brać udział w projektach międzynarodowych m.in. „Sąsiedzi 3.0” w Polsce, na Ukrainie i na Białorusi oraz INHABITANS we Włoszech.
Przygotowujemy się na podbój sezonu 2016/2017 w wyremontowanej siedzibie oraz intensywną pracę nad VI Szwalnią Kultury oraz szwalnią.DOK. A przed nami jeszcze wyzwania repertuarowe oraz projekty wyjazdowe.
Leave a comment