"Zapomniane. Kopernika 41" już w tę niedzielę

separator

21 maja
godz. 13.00 i 15.00
„Zapomniane. Kopernika 41”
wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja wejściówek
promocja@teatrszwalnia.pl i 696 287 352
ilość miejsc ograniczona
miejsce: budynek dawnego Zespołu Szkół Kolejowych przy ul. Kopernika 41

„Czym są miejsca, które straciły pamięć? Które ludzka pamięć omija, których przestaje dotykać? I co to za pamięć marnotrawna, która buja w obłokach, zamiast opowiadać, przywoływać historie? Miejsca, których pamięć nie otacza troską, umierają. Dziwaczeją, dziczeją, porośnięte zielskiem zapomnienia”.
(M. Sznajderman, „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”, Wydawnictwo Czarne: Wołowiec 2016, s. 19.)

Cytat z książki Moniki Sznajderman najbardziej trafnie opisuje status miejsca, które staje się nieużytkiem. Miejsca, które jest podmiotowe, bo tak, jak każdy z nas posiada swoją własną opowieść. W uważności bycia wobec zabytków i opustoszałych budynków, które odchodzą w zapomnienie, realizatorzy projektu „Zapomniane. Kopernika 41” postanowili przywrócić głos jednemu z takich miejsc.

Budynek przy ul. Kopernika 41 wpisany w rejestr zabytków miejskich, w czasach swej świetności mieścił Państwową Szkołę Zawodową dla dziewcząt, by wraz z końcem żywotności tej instytucji (rok 1928) wykorzystać bliskość dworca kolejowego i rozpocząć kształcenie zawodowych kolejarzy.

Teatr Szwalnia kolejny raz wychodzi w przestrzeń miasta, aby wydobyć historie bliskie, lecz zapomniane. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Patrycja Terciak – doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Do współpracy zaprosiła Ewę Łukasiewicz i Katarzynę Skręt (Teatr Szwalnia) oraz Weronikę Fibich (Teatr Kana w Szczecinie).

Zaproszenie do projektu studentów rzeźby Wydziału Rzeźby i Intermediów,  z Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego prowadzonej przez prof. Małgorzatę Kręcką-Rozenkranz ma przyczynić się do wsparcia twórczości młodych artystów.

Organizatorzy: Teatr Szwalnia, filia Poleskiego Ośrodka Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Archiwum Państwowe w Łodzi, PKP S.A.