W GAZETACH TEGO NIE NAPISZĄ - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury

separator

Tymczasowość, zmienność, nieustanny ruch towarzyszą nam od kilku miesięcy w szczególnej formie. Tranzyt stał się chlebem powszednim bieżeńców, ale i naszym. Poszukując stałych punktów orientacyjnych, mimo wytyczanych na nowo map wstrzymujemy oddech by czytać ukraińską literaturę. Obracamy w myślach, zestawiamy i po wielokroć powtarzamy na głos fragmenty tekstów wybranych autorów odkrywając ich nowe lub głębiej ukryte konteksty, zapomniane warstwy, aktualne znaczenia, no i to czego w gazetach nie napiszą.

“(…) Warto zaufać słowu. Po prostu uświadomić sobie, że jest ono prawdziwe, jedyne i nie znaczy nic zbędnego.” – powtarzamy za Tarasem Prochaśką. “Mogą mnie oszukać ludzie, zdarzało się i to nie raz, ale teksty nigdy.” – myślimy za Oksaną Zabużko. Czytamy w tranzycie – między tekstami, językami, dźwiękami – by lepiej „przypomnieć sobie samemu pewne proste rzeczy. Przypomnieć, co właściwie zasługuje na wiarę, a co można podać w wątpliwość”.

Czytając w tranzycie, wspólnie z absolwentką Charkowskiego Uniwersytetu Artystycznego oraz dwójką niezależnych szczecińskich muzyków – tworzymy zmienne konfiguracje włączając do działań nowe miejsca, instytucje, czytających.

Działając pomiędzy wierzymy, że „wiary potrzebują zasady, które tradycyjnie uważane są za idealistyczne. Zasady wzajemnej pomocy, zasady solidarności (…)” i że stają się one w ostatnim czasie najważniejszym zadaniem sztuki.

W czytaniu wykorzystane zostaną teksty: Serhija Żadana, Oksany Zabużko, Tarasa Prochaśki oraz Oleny Astajewej, Oksany Grycenko, Leny Lahuszonkowej, Oleny Gapajewej,

Ewgenija Markowskiego, Iryny Herec, Natalii Worożbyt, Kateryny Peńkowej, Pawło Arie i

Oksany Sawczenko.

Czytać będą: Olesja Nezhywa oraz goście

Muzyka: Łukasz Rychlicki, Mateusz Rychlicki

Materiał filmowy: Adam Ptaszyński 

Współpraca, wybór tekstów: Rafał Foremski

Reżyseria świateł, dokumentacja fotograficzna: Piotr Nykowski

Konsultacje psychologiczne: Joanna Barszczewska

Reżyseria: Weronika Fibich

Kuratorka: Paula Rudź