Tsunami tendenko w 7. rocznicę 11 marca 2011

separator

11 marca, godz. 15.00, 17.00 i 19.00 | つなみ てんでんこ. Tsunami tendenko | pokazy w 7. rocznicę trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni w Fukushimie (11.03.2011) | WSTĘP WOLNY, konieczna rezerwacja miejsc

„Tsunami tendenko” o próba wydobycia wspomnień w postaci pojedynczych zmysłów – zapamiętanych zapachów, obrazów zapisanych przez oko, dźwięków, smaków, ale także faktur, uczucia w ciele na samą myśl o TYM. Przerażającym żywiole, który wzbudza tak wielki strach, że od samego początku przygotowuje się ciało na możliwość ucieczki, opuszczenie domu i bliskich.

Poruszenie tego, co jest pomiędzy słowami, co skrywa milczenie, a może co ochrania? Spotkanie na poziomie bolesnej traumy, próba współodczuwania i zrozumienia. Bycia z drugim człowiekiem mimo wszystko. Mimo milczenia, mimo smutku, na przekór wyrytym w ciele słowom: tsunami tendenko.

Jest czas, w którym należy przestać uciekać. Pokój, w którym zamknięte są wszystkie emocje, wspomnienia, wciąż powracające upiory. Takim pokojem jest drugi człowiek, któremu powierzasz swoją opowieść

Instalacja performatywna inspirowana jest reportażem Katarzyny Boni „Ganbare! Warsztaty umierania”, poruszającym temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię 11 marca 2011 roku – trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni w Fukushimie.

Rezerwacje miejsc, ilość ograniczona: promocja@teatrszwalnia.pl i 696 287 352
***
Swoimi opowieściami podzielili się: Miwa Tajima, Patrycja Świeczkowska i Norihisa Miyagi
Koncepcja, realizacja, narracja: Katarzyna Skręt
Wideo: Norihisa Miyagi, found footage
Pomoc przy realizacji narracji wideo: Łukasz z Bałut
Głos: Grzegorz Mikołajczyk
Tłumaczenie rozmowy z Miwą Tajimą: Shizuka Suzuki
Nieoceniona pomoc przy składaniu papierowych żurawi: Tosia Brzozowska
Szczególne podziękowania za wsparcie merytoryczne dla Pani profesor Estery Żeromskiej.
Premiera odbyła się w ramach Dotknij Teatru 2017.