Ruszyły zapisy na warsztaty w ramach Dotknij Teatru 2018

separator

Od 20 marca można rezerwować miejsca na otwarte warsztaty „Masz w sobie kawałek mojego serca” dedykowane młodzieży w wieku 13-15 lat. Warsztaty są bezpłatne, odbędą się 11 kwietnia w godz. 17.00-19.30. Ilość miejsc ograniczona, rezerwacje przyjmowane są mailowo i telefonicznie: promocja@teatrszwalnia.pl i 696 287 352.

 

Opis warsztatu:

„Masz w sobie kawałek mojego serca” to warsztat z elementami spektaklu uczestniczącego, skierowany do młodzieży w wieku 13-15 lat. Podejmuje temat relacji pomiędzy dzieckiem a matką, dzieckiem a dorosłym – relacji kształtującej, dwustronnej i wzajemnie zależnej. To działanie interdyscyplinarne zbudowane na bazie warsztatu sensoplastycznego – doświadczeń wielozmysłowych oraz metody relaksacyjnej „otona maki” polegającej na specyficznym zawijaniu ciała w oddychający materiał.

Inspirację do stworzenia narracji stanowi tekst Justyny Bargielskiej z ilustracjami Iwony Chmielewskiej – picture book „Obie”. To słowno-wizualna podróż przez macierzyństwo i dzieciństwo w różnych jego aspektach. Wprowadzenie różnorodnych mediów: słowa, obrazu, dźwięku, zapachu, smaku, konsystencji (w dotyku) pozwoli na różnorodność w doświadczaniu świata zewnętrznego i swobodny, bogaty wybór do konstruowania własnej opowieści, drogi w formie autorskiej pracy plastyczno-instalacyjnej. Warsztat nastawiony jest na działanie „tu i teraz”, na reagowanie na bodźce, skupienie się na procesie, który zachodzi w uczestniku i pomiędzy uczestnikami.

Prowadzące warsztat: Ewa Łukasiewicz, Patrycja Terciak, Katarzyna Skręt
Muzyka: Piotr Matula

Warsztat odbędzie się 11 kwietnia w godz. 17.00-19.30 w Teatrze Szwalnia (ul. Andrzeja Struga 90). Skierowany jest do młodzieży w wieku 13-15 lat. Wstęp jest bezpłatny, należy dokonywać rezerwacji od 20 marca: promocja@teatrszwalnia.pl i 696 287 352.

O prowadzących:

Ewa Łukasiewicz – absolwentka PWSFTviT na Wydziale Aktorskim. Współzałożycielka oraz współtwórca Teatru Szwalnia w Łodzi. Autorka projektów na rzecz kultury oraz licznych koncepcji warsztatowych, m.in. „Szwalnia Kultury” i „Letnia Akademia Artystyczna”. Aktorsko działa w obszarze teatru klasycznego, działań muzycznych oraz akcji w przestrzeniach pozateatralnych. Od lat realizuje projekty w ramach „Dotknij Teatru” – „Rysunek z pamięci”, „Pobyt tolerowany”, „Dom duszy”. Jest certyfikowanym sensoplastykiem (trener 1 stopnia sensoplastyki – Sensoplastyka®).

Katarzyna Skręt – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim (specjalizacje: teatrologia oraz promocja sztuki). Od 2012 roku członek zespołu Teatru Szwalnia w Łodzi, specjalistka ds. promocji z wieloletnim i różnorodnym doświadczeniem. Od 2015 roku redaktorka wortalu e-teatr.pl (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie). Prowadzi warsztaty dla dzieci („Co straszy w mieście” – w ramach Dziadów Staropoleskich) oraz młodzieży licealnej w ramach Szwalni Kultury (warsztaty zakończone spektaklami „Powidoki” oraz „5×5”). Podczas przeglądu zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK (2016) była odpowiedzialna za promocję projektu oraz wystawę fotografii reportażowej „nieDOKończone”. Zrealizowała autorską instalację performatywną „Tsunami tendenko” (Dotknij Teatru 2017) oraz bierze udział w rocznych zajęciach Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim w Katowicach. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

Patrycja Terciak – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim (specjalizacja: teatrologia). W latach 2013-2015 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby we wrocławskiej ASP. Obecnie doktorantka na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP, gdzie prowadzi zajęcia z rysunku studyjnego i koncepcyjnego oraz podstaw projektowania plastycznego. Autorka i współautorka wielu działań z pogranicza teatru i sztuk wizualnych. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne, m.in. z teatru cieni dla różnych grup wiekowych. W 2016 roku uhonorowana stypendium artystycznym Prezydent Miasta Łodzi w dziedzinie teatru. Wieloletni producent teatralny i koordynator projektów o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

Prowadzącymi warsztat są członkowie zespołu Teatru Szwalnia, który w ramach działalności Stowarzyszenia Targowa 62 od 10 lat zajmuje się pracą artystyczną oraz edukacyjną na terenie kraju i za granicą.

Teatr Szwalnia od 6 lat realizuje projekt „Szwalnia Kultury”, w ramach którego młodzież przez kilka miesięcy uczestniczy w procesie warsztatów, prób i budowania spektaklu. Wychowankowie Teatru Szwalnia to ludzie podejmujący pracę, studia i inne formy aktywności w szeroko pojętym obszarze kultury. Zespół Szwalni oraz jego wychowankowie to laureaci konkursów, festiwali i przeglądów, stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureaci stypendiów artystycznych Prezydent Miasta Łodzi. Teatr Szwalnia jest jedynym miejscem w Łodzi prezentującym sztukę dokumentu, non- fiction i verbatim w ramach przeglądu „szwalnia.DOK”.