Rezerwacja wejściówek na "Życie i śmierć..." // szwalnia.DOK

separator

26 listopada w godz. 19.00 i 20.30 będziemy gościć Ludomira Franczaka z instalacją performatywną „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej”, która powstała w ramach programu „Placówka” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Rezerwacja mailowa i telefoniczna ruszyła 7 listopada. Odbiór wejściówek odbędzie się 20 listopada w godz. 16.00-19.00 w Teatrze Szwalnia.

rezerwacje@teatrszwalnia.pl

696 287 352
„Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” to instalacja performatywna, która z jednej strony przybliża postać artystki, z drugiej jest autorską wariacją opartą o jej życie i twórczość.

To również podsumowanie prawie dwuletniego chodzenia śladami Węgrzynowskiej i gromadzenia archiwum związanego z jej osobą. Pomimo, a może właśnie przez to, że całe swoje życie poświęciła pracy twórczej, nadal pozostaje osobą nieznaną nie tylko szerszej publiczności, ale nawet ścisłemu gronu ludzi zajmujących się sztuką współczesną i projektowaniem. Jej postać jest zamazana, niewidoczna, a ślady po niej pozostałe – ukryte i zatarte.

Instalacja performatywna, która układa się w rytmie spektaklu skupia się na Węgrzynowskiej jako człowieku, którego życie nierozłącznie związane jest z pracą twórczą, nie pozostawiając miejsca na radzenie sobie z codziennością. Codzienność ta staje się udręką, przeszkodą, zapętlonym rytuałem, ale jednocześnie pożywką i punktem wyjścia do tworzenia. Wchodzi w rejestry niemal barokowe – zmultiplikowana w geometrycznych formach, zestawiona na nowo z fragmentów w kolażach, czy ukazana w swojej istocie – nieustannym ruchu.

Koncepcja i realizacja: Ludomir Franczak

Produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Fundacja Kaisera Söze

Partner: Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”

 

szwalnia.DOK to przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim. Zadanie poza propozycjami dla młodzieży, dorosłych i seniorów, obejmuje również działania także działania dla dzieci. Wszystkie wydarzenia w ramach szwalni.DOK są bezpłatne i ogólnodostępne. Działanie dofinansowane zostało z budżetu Miasta Łodzi.

fot. Marcin Pietrusza

 

***

Przy organizacji wydarzeń korzystamy ze sprzętu elektroakustycznego oraz mechaniki sceny zakupionych w ramach priorytetu „Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura domów kultury” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.