MOSKWA - PIETUSZKI

separator

MOSKWA-PIETUSZKI – legendarny MONODRAM W WYKONANIU JACKA ZAWADZKIEGO

Scenariusz, scenografia i reżyseria: Zygmunt Duczyński / obsada: Jacek Zawadzki
Czas trwania: 60 min
Premiera: 14.05.1989

„Moskwa-Pietuszki” – monodram na podstawie poematu rosyjskiego pisarza Wieniedikta Jerofiejewa, należy do najważniejszych przedstawień w reżyserskiej karierze Zygmunta Duczyńskiego. Premiera miała miejsce w 1989 w Szczecinie. Spektakl po polsku i angielsku pokazywany był na czołowych polskich scenach, jak również w Londynie, Edynburgu, Amsterdamie, Berlinie, Moskwie, Los Angeles, San Diego, Orange Country i San Francisco, spotykając się żywiołowym odbiorem i pełnymi zachwytu recenzjami krytyków.

„Wienia, bohater poematu, jest w ciągłej drodze do Pietuszek – miejsca, w którym mieszka jego ukochana. Przy okazji wspomina, że mieszkając w Moskwie, nigdy nie widział Kremla. Stan upojenia alkoholowego, w którym ciągle się znajduje, przesłania mu to, co najważniejsze. (…) Wienia, pomimo swojego nałogu, w trzeźwy i humorystyczny sposób opowiada swoją historię. Moskwa-Pietuszki to podróż wewnętrzna, paraboliczna historia ludzkiego losu”.

Katarzyna Skręt, Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 38/2012

„Moskwa-Pietuszki” podejmuje problem choroby alkoholowej oraz konsekwencji z niej wynikających. Bohater monodramu z każdą minutą traci kontakt z rzeczywistością. Jednak jego opowieści niosą ze sobą uniwersalne przesłanie podszyte nutą nadziei. Zawsze trzeba dążyć do celu i walczyć ze swoimi demonami.

Spektakl prezentowany w ramach akcji Szwalnia 20/23. Zadanie jest  realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc, teatrszwalnia@teatrszwalnia.pl oraz 665338171