Budujemy monument w WI-MIE - wstęp wolny!

separator

20 października, sobota

19.00 | WI-MA/MONUMENT | pokaz instalacji powstałej w ramach warsztatów | koncepcja i realizacja: Ludomir Franczak, uczestnicy warsztatu | działanie odbywa się w przestrzeni WI-MY. Zakładów Przemysłów Twórczych, ul. Piłsudskiego 135 (budynek C2, piętro 2) | WSTĘP WOLNY

Czy pomnik jest formą zarezerwowaną jedynie dla bohaterów? I czy na pewno ci, którym są one stawiane, zasługują na takie miano? Co z bohaterami życia codziennego i ich narracją? Celem projektu jest namysł nad tym, jak powinien wyglądać pomnik miejsc opuszczonych.

Dysponując przestrzenią hal fabrycznych oraz materialnymi i symbolicznymi pozostałościami spróbujemy wykreować rzeźbę dokumentalną, spełniającą jednocześnie wymogi monumentalizmu, jakie stawia się przed pomnikiem i uważności oraz skupienia, które są podstawowymi cechami dokumentu.

Czy możliwe jest stworzenie materialnego dzieła sztuki utkanego ze wspomnień i opowieści? Czy zwykłe historie, drobne przedmioty, są w stanie uformować pomnik? Czy musi być on ze spiżu i stali – ciężki i poważny, czy jednak uda się znaleźć formę plastyczną, dźwiękową i zapachową, która upamiętni pewien okres w historii Łodzi.

Koncepcja i realizacja: Ludomir Franczak

Uczestnicy warsztatu: Gabriela Furmankiewicz, Laura Foremska, Aleksandra Janczak, Sara Lica, Ewa Łukasiewicz, Nikol Olak, Katarzyna Skręt, Monika Tomczyk

Muzyka na żywo: Robert Curgenven

Dziękujemy firmie Bose Professional za udostępnienie sprzętu umożliwiającego udźwiękowienie instalacji.

 

Organizatorzy: Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi, Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Sztuki

Partnerzy: WI-MA. Zakłady Przemysłów Twórczych, Widzewskie Domy Kultury, HaWa, Proxima

Patroni medialni: Kultura Dostępna, TVP3 Łódź, Radio Łódź, AICT, e-teatr.pl, Teatr, Teatralia, Plaster Łódzki, TuŁódź

Zadanie „Festiwale Teatru Szwalnia” realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.